Rok 1655
19 lipca
Wręczenie aktu formalnego wypowiedzenia wojny Rzeczpospolitej przez Szwecję. Dokonane to zostało w Sztokholmie na ręce wojewody łęczyckiego Jana Leszczyńskiego i referendarza litewskiego Aleksandra Naruszewicza.
21 lipca
W towarzystwie Hieronima Radziejowskiego do Wielkopolski z Pomorza wkracza armia szwedzka pod dowództwem Arvida Wittenberga. Na Kurlandię i Żmudź natomiast z Inflant uderza mniej liczna armia Magnusa de la Gardie.
25 lipca
Kapitulacja wielkopolskiego pospolitego ruszenia pod Ujściem. Sygnatariuszami byli: wojewoda poznański Krzysztof Opaliński oraz wojewoda kaliski Karol Grudziński.
23 sierpnia
Zawiązanie konfederacji w Wierzbołowie. Wojsko litewskie opowiedziało się po stronie króla Jana Kazimierza i stanęło w jego obronie.
24 sierpnia
Formalne przyjęcie Wielkopolski pod protekcję przez Karola X Gustawa.
8 września
Zajęcie Warszawy przez wojska szwedzkie.
16 września
Klęska pod Żarnowcem. Pospolite ruszenie województw centralnych zostało pokonane przez Szwedów. Jan Kazimierz wycofał się z jego resztkami pod Kraków.
25 września – 19 października
Obrona Krakowa, którą dowodził kasztelan kijowski Stefan Czarniecki. Trwała ona 3 tygodnie i zakończyła się honorową kapitulacją, gdy okazało się że nie ma szans na odsiecz po porażkach armii koronnej.
29 września
Porażka armii koronnej dowodzonej przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Potockiego pod Gródkiem Jagiellońskim z siłami kozacko – rosyjskimi.
30 września
Pospolite ruszenie ziemi mazowieckiej zostaje rozproszone przez wojska szwedzkie pod Nowym Dworem.
3 października
Rozbicie przez Szwedów armii koronnej pod Wojniczem. Dowodził hetman polny koronny Stanisław Lanckoroński.
7 października
Przez Nowy Sącz, Czorsztyn i Żywiec Jan Kazimierz opuszcza Rzeczpospolitą udając się na Śląsk. Razem z nim kraj opuścili najwięksi dygnitarze.
20 października
Po tajnych rokowaniach hetman wielki litewski Janusz Radziwiłł i jego brat stryjeczny Bogusław podpisali traktat w Kiejdanach. Na jego mocy Karol Gustaw zostawał Wielkim Księciem Litewskim a Litwa związana została unią ze Szwecją. Uznano też władzę sejmu szwedzkiego, co równało się z zerwaniem unii lubelskiej. Traktatu tego nie uznało wojsko litewskie na czele z hetmanem polnym litewskim Wincentym Gosiewskim.
21 października
Szlachta województw: bełskiego, kijowskiego, krakowskiego, lubelskiego, ruskiego, sandomierskiego i wołyńskiego oficjalnie uznaje władzę Karola Gustawa.
28 października
Hetman wielki koronny Stanisław Potocki wraz z resztkami wojska koronnego poddaje się królowi szwedzkiemu.
18 listopada – 27 grudnia
Nieudane oblężenie klasztoru Paulinów na Jasnej Górze przez wojska szwedzkie pod dowództwem generała Burcharda Müllera. Spowodowało ono zwrot w toczącej się wojnie.
20 listopada
Jan Kazimierz na radzie senatorów w Opolu wydaje uniwersał wzywający mieszkańców Rzeczpospolitej do powstania przeciwko najeźdźcy.
18 grudnia
Jan Kazimierz wyrusza do Rzeczpospolitej. Przez Biecz dociera do Lwowa.
29 grudnia
Zawiązanie konfederacji tyszowieckiej. Uczyniło ją wojsko koronne, a przyłączyli się obaj hetmani koronni, szlachta a następnie wojsko litewskie.
30/31 grudnia
W czasie oblężenia zamku w Tykocinie obleganego przez wojsko pod dowództwem Pawła Sapiehy umiera Janusz Radziwiłł.