Rok 1656
17 stycznia
Fryderyk Wilhelm, elektor brandenburski, uznał się lennikiem Karola Gustawa. Było to wynikiem zajęcia większości miast pruskich przez Szwedów.
19 lutego
Bitwa pod Gołębiem, w której Karol Gustaw pokonał Czarnieckiego.
25 – 29 lutego
Nieudane oblężenie Zamościa przez podążającego za Janem Kazimierzem Karola Gustawa.
8 – 14 marca
Kolejne nieudane oblężenie w drodze na południe. Tym razem część armii szwedzkiej oblegała Przemyśl.
12 marca
Bitwa pod Jarosławiem, w której Czarniecki pokonał Szwedów używając manewru tatarskiego. Pod Janowem natomiast hetman wielki litewski Paweł Sapieha pokonał siły Bogusława Radziwiłła.
28 marca
Bitwa pod Niskiem zakończona zwycięstwem szwedzkim, pomimo początkowego zaskoczenia ich przez wojska Czarnieckiego. Zagrożony był sam Karol Gustaw.
30 marca – 6 kwietnia
Wycofująca się armia szwedzka zostaje zamknięta w widłach Wisły i Sanu przez wojska koronne i litewskie. Nie udaje się jej jednak rozbić a po odejściu części sił wraz z Czarnieckim Karol Gustaw wydostaje się z matni.
1 kwietnia
Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej, przed obrazem Najświętszej Panny Łaskawej, w razie oswobodzenia kraju z najeźdźcy, zobowiązał się do polepszenia doli ludu. Najświętszą Marię Pannę ogłosił patronką i królową Korony Polskiej
5 kwietnia
Zwycięstwo Czarnieckiego w bitwie pod Warką. Rozbita została tam odsiecz zmierzająca pod dowództwem margrabiego Fryderyka Badeńskiego na pomoc Karolowi Gustawowi.
30 kwiecień
Początek oblężenia Warszawy. Rozpoczął je Paweł Sapieha wraz z wojskiem litewskim.
7 maja
Bitwa pod Kłeckiem, w której siły Czarnieckiego i Lubomirskiego zostają pokonane przez Szwedów.
17 maja
Rosja wypowiada wojnę Szwecji, wkraczając do Inflant.
26 maja
Zdobycie Bydgoszczy przez Szwedów.
1 czerwca
Porażka Czarnieckiego pod Kcynią. Jego siły uciekły z miejsca walki wobec przewagi Szwedów.
25 czerwca
Nowy układ zawarty w Malborku pomiędzy Karolem Gustawem i Fryderykiem Wilhelmem. Ten drugi otrzymał województwa łęczyckie i sieradzkie, a w zamian przyprowadził pod Warszawę 8 tysięcy wojska.
1 lipca
Kapitulacja szwedzkiej załogi Warszawy.
28 – 30 lipca
Trzydniowa bitwa pod Warszawą, przegrana przez stronę polsko – litewską pomimo przewagi liczebnej na siłami szwedzko – brandenburskimi. Przegrana była wynikiem błędów taktycznych Jana Kazimierza. Szwedzi ponownie zajęli Warszawę.
26 sierpnia
Opuszczenie Warszawy przez Szwedów. Uczynili to, ponieważ zagrożone były ich linie komunikacyjne.
7 października
Zdobycie Łęczycy przez Jana Kazimierza, który następnie ruszył na północ.
8 października
Zwycięstwo hetmana polnego litewskiego Wincentego Gosiewskiego nad wojskami szwedzko – brandenburskimi pod Prostkami, na terenie Prus Książęcych.
22 października
Porażka wojsk litewskich pod Filipowem, w wyniku której wycofały się one z Prus.
3 listopada
Rozejm pomiędzy Rzeczpospolitą a Rosją po kilkumiesięcznych rokowaniach w Niemieży. Ustalono wspólną walkę ze Szwedami, a strona polska obiecała przeprowadzić w przeciągu roku elekcję Aleksego Romanowa na króla.
1 grudnia
Układ z Austrią, w wyniku którego do Polski dotarło 4 tysiące żołnierzy a cesarz obiecał również pomoc dyplomatyczną.
6 grudnia
Traktat rozbiorowy w Randot. Ziemie Rzeczpospolitej miały zostać podzielone pomiędzy: Szwecję (Prusy Królewskie, Kujawy i północne Mazowsze), Brandenburgię (większość Wielkopolski i Warmia), Kozaków ( Ukraina i ziemie ruskie), Bogusława Radziwiłła ( województwo nowogrodzkie) i Siedmiogród ( reszta Rzeczpospolitej).
15 grudnia
Uroczysty wjazd Jana Kazimierza do niezdobytego przez Szwedów Gdańska.